Uroczystości

W zależności od pory roku, w sali lub w ogrodzie przedszkolnym, odbywają się uroczystości, często z udziałem rodziców, rodzeństwa, absolwentów przedszkola:

Pasowanie na przedszkolaka to ważny element edukacji przedszkolnej. Maluchy wiedzą, że to ich pierwszy występ w przedszkolu i starają się do niego dobrze przygotować. Zazwyczaj wspólnie z nauczycielkami i panią od rytmiki prezentują przed rodzicami repertuar składający się z piosenki, tańca, wiersza. Czasem trema nie pozwala zaprezentować swoich umiejętności i wtedy mogą liczyć na wsparcie nauczycielki, a rodzice na zapewnienie,że tak się zdarza i dziecko potrzebuje nieco więcej czasu, aby zaprezentować swoje umiejętności. Po występie pani dyrektor dużą kredką pasuje każde dziecko siedzące na tronie, na przedszkolaka.

Jesienny piknik w ogrodzie to pierwsze spotkanie maluchów z całą społecznością przedszkola oraz absolwentami. Wraz z Rodzicami, cały personel przedszkola przygotowuje ogród na przyjęcie gości. Bigos, kiełbasa, sałatki,zdrowe przekąski a czasem słodycze, to dzieło przedszkolnych kucharek oraz rodziców dzieci. Nauczycielki organizują konkursy oraz aukcje prac z przeznaczeniem na konkretny cel np. dofinansowanie wycieczki czy wyjścia do teatru, zakup zabawek do ogrodu itp.

Zabawa i andrzejkowe wróżby to w zależności od roku (pomysłu nauczycielek w danym roku), zabawa z grupą lub wspólna zabawa wszystkich grup, mająca na celu zapoznanie dzieci z andrzejkowymi zwyczajami, wróżbami, tradycjami.

Bal z Mikołajem odbywa się corocznie Zawsze jest na nim Mikołaj, który z pomocą Śnieżynki zabawia dzieci, rozmawia z nimi, a po balu wręcza im prezenty.

Spotkania świąteczne to okazja do spotkań przy stole. Każda grupa przygotowuje swój program i na sali gimnastycznej prezentuje go przed rodzicami i dziadkami. Pani dyrektor składa wszystkim świąteczne życzenia. Po występach rodziny spotykają się w salach poszczególnych grup na poczęstunku przygotowanym przez panie kucharki oraz rodziców. Jest to okazja do rozmów z nauczycielkami, obejrzenia sali, kart pracy oraz wytworów plastycznych dzieci.

Bal karnawałowy jest okazją do zaprezentowania umiejętności oraz pomysłowości rodziców i dziadków oraz spełnienia marzeń dzieci, aby na tę jedną chwilę stać się ulubionym bohaterem literackim lub filmowym. Program przygotowany jest w całości przez firmę zewnętrzną, która wspólnie z nauczycielkami zachęca dzieci do udziału w konkursach i zaprasza do wesołej zabawy.

Dzień Babci i Dziadka to styczniowe spotkanie z dziadkami, na którym dzieci prezentują  program artystyczny , zapraszają gości do sal i wręczają własnoręcznie wykonane prezenty.

Piknik „Powitanie lata” – odbywa się w ogrodzie przedszkolnym. Biorą w nim udział dzieci, ich rodziny, absolwenci przedszkola, aktualny personel oraz emerytowani nauczyciele i personel obsługi przedszkola. Staramy się, aby menu było wiosenne, a więc są to przede wszystkim sałatki przygotowane przez panie kucharki oraz chętnych rodziców i dzieci. Dzieci razem z nauczycielkami i instruktorką tańca bawią się przy muzyce, mogą brać udział w konkursach, ozdabiać buzie, grać w gry.

Dzień Mamy i Taty to występy grup dla rodziców z okazji ich święta. Rodzice oglądają program przygotowany specjalnie dla nich przez dzieci, nauczycielki i panią od rytmiki. Po występie rodzice otrzymują prezenty wykonane przez dzieci.

Przedstawienie Teatru Rodziców „Piccolo” to coroczny występ rodziców z okazji Dnia Dziecka. Rodzice przygotowują adaptację bajki lub baśni dla dzieci.

Pożegnanie starszaków odbywa się w formie występu najstarszej grupy przed najbliższymi. Grupa młodsza przygotowuje dla starszych kolegów piosenkę i prezent na zakończenie edukacji przedszkolnej.

Czas pandemii ograniczył część w/w działań,mamy jednak nadzieję że wkrótce wrócimy do “normalności”

Absolwent

Model Absolwenta:

 • ma wyobrażenie o roli ucznia, którą wkrótce będzie odgrywał
 • ma motywacje do uczenia się i wysiłku intelektualnego
 • ma umiejętność przyswajania nowych pojęć, logicznego myślenia, uważnego słuchania, korzystania z posiadanych wiadomości
 • ma umiejętność koncentracji przez dłuższy czas
 • radzi sobie z trudnościami i próbuje je pokonać
 • umie współdziałać, ale też podporządkować się
 • jest tolerancyjny, zna i respektuje prawa innych ludzi, szanuje ich obyczaje, kulturę
 • jest odporny na stres
 • ma podstawową wiedzę o świecie
 • umie cieszyć się z własnych osiągnięć
 • zna podstawowe zasady bezpieczeństwa, higieny, dba o sprawność fizyczną i zdrowie
 • zna dziedzictwo i kulturę swojego regionu, symbole narodowe
 • chce reprezentować grupę, przedszkole, nie obawia się wystąpić publicznie
 • chce się dzielić swoimi pomysłami, sukcesami i osiągnięciami, aby motywować innych
 • potrafi wyrażać swoje uczucia
 • jest empatyczny wobec słabszych, szanuje starszych, jest opiekuńczy w stosunku do zwierząt

W pracy z dzieckiem za najważniejsze uważamy dostarczanie mu wielu bodźców działających na wszystkie zmysły. Tylko poprzez różnorodne rodzaje aktywności dziecko będzie rozwijało się harmonijnie i dobrze przygotowane wejdzie na kolejny szczebel edukacji, jakiem jest szkoła podstawowa. Dlatego też odrzucamy model przedszkola sprofilowanego kładącego nacisk na rozwój dziecka w jednym wybranym obszarze.
Bazą dla wszechstronnego rozwoju dziecka w naszym przedszkolu są zajęcia :

 • ruchowe
 • muzyczne
 • teatralne
 • nauka języka angielskiego